Çarşı’nın Seksiliği

19 Ağustos 2013, Radikal

Başlığa bakmayın; bu yazı ne Çarşı hakkında ne de seks. Bu yazı daha çok Justin Bieber üzerine.

Gezi isyanından öncesinde de aynıydı gerçi ama artık dahası da var; Çarşı’yı Allah için hepimiz çok seviyoruz, sevilmeyecek gibi de değil. Bir yandan da Ahmet Mete Işıkara ve Cem Yılmaz’ın da layık görüldüğü ‘yılın en seksisi’ ünvanını bile aşmış durumdalar. Öyle görünüyor ki bazı kadınlar Çarşı’yı ‘ayy çok karizmatik’ buluyor, bazı eşcinseller Çarşılı koca istiyor.

Direniş insanı güzelleştirir. Aşk ve cinsellik de direnmeye dahildir. Fakat eğer Çarşı’nın seksiliği delikanlılıklarından ileri geliyorsa, biber gazı kapsülüne vole çaktıkları içinse, on yıllardır işkence tezgahlarında polisin adını bile söyletemediği o devrimcileri nereye koyacağız? Yo, derdim şu söylene söylene çikolata gibi eriyip iğrençleşmiş “Madem ona onu diyorsun buna da bunu de” türü zeka noksanlığı değil. Dedim ya, bu yazı Justin Bieber üzerine.

O devrimcileri nereye koyacağız? Doğru; yurtdışına gittiğinde İtalyan veya İspanyol zannedilmek isterken “Arap mısın” sorusuyla muhatap olan bir Türkiyelinin utancıyla bu bahsi açmasak daha iyi olur. Delikanlılık ve karizmatiklik bahsinde devrimciler Araptır. Keşke sadece Arap olsalar; işkencelere alışmışlardır herhalde, sırf işkence gördü diye her şeyleriyle haklı olmadıklarının bile farkındadırlar. İnsan her şeye alışır da, galiba köhne, eski, küflenmiş, fosil, arkaik… “eskimeyi çağrıştıran bir şeyler işte”li bir dilin üzerine boca edilmesine alışamaz. Koltuk takımınızı yenilediniz mi?

Altı cihet yedi renk sekiz yönün nadir ittifak ettiği konu mudur sola küfretmek, fenası burun kıvırmak?

Dürüst olmaya çalışıyoruz: Çarşı’nın seksiliği politik olmamasından geliyor. Çarşı’yı sevmenin ‘imaj bakımından’ riski yok. Daha önceden tasnif edilmiş bir yere konulamıyor; bir iPhone altı kadar tozlanmamış.

Plazalar dünyasında hiçbir şey başarı kadar seksi değildir.

Mırıldanıyorum: “Kozmetiğe aldanma, kozmetiğe aldanma. Aklını teslim etme.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s