Kobane’de Kim Savaşıyor?

Kobane veya Kobani, 1892’de küçük bir köy. 1915’te Ermeni Soykırımından kaçanlarla birlikte nüfus artmaya başlıyor. Civar bölgelerden gelen Kürtlerle birlikte artık köylükten çıkıyor. 1921 Ankara anlaşmasıyla tren hattı Suriye-Türkiye sınırı. Aynı yerleşim merkezinin Türkiye tarafı Suruç, Suriye tarafı Kobane. Suriye resmi isimlendirmesiyle Aynularab, Arap pınarı.

Şehrin altyapısı büyük ölçüde Fransız mandası döneminden kalma. Şehrin adı büyük ihtimalle Konya-Bağdad demiryolu şirketinden, yani ‘company’den.

2004 nüfus sayımına göre nüfusun % 88’i Kürt, % 5’i Arap, % 5’i Türkmen % 1’i Ermeni. Suriye iç savaşı başlayınca 19 Temmuz 2012’de YPG (Yekineyen Parastina Gel-Halk Savunma Birlikleri) şehirde kontrolü sağlıyor. 2 Temmuz 2014’te IŞİD Kobane şehir merkezine doğru ilerlemeye başladı; 16 Eylül’den bu yana da kuşatma devam ediyor.

Medyaya inanacak olursak manzara şöyle: ‘Kafa kesen’ IŞİD ile PKK uzantısı YPG Kobane’de savaşıyor. “Öyleyse bizi ilgilendiren bir şey yok”.

Oysaki Kobane kuşatmasının başlamasından dört gün önce, Fırat Volkanı (Burkan-ul Furat) isminde bir operasyon başlatıldı. Ana hedefi IŞİD’i Rakka’dan ve daha sonra bölgeden tamamen çıkartmak. Fırat Volkanı operasyonuna katılan gruplar: Tevhid Tugayları, Rakka Devrimcileri Tugayı, Kuzey Güneşi Kıtaları, Halk Savunma Birlikleri (YPG), Carablus Tugayı, Kürt Cephesi, Rakka Muhafız İsyancıları, Kassas Ordusu, Allah Yolunda Cihad Tugayı…

Tevhid Tugayı Müslüman Kardeşler’e yakın bir örgüt; İslami Cephe’nin ve Suriye İslami Kurtuluş Cephesi’nin üyesi. Rakka Devrimcileri Tugayı Nusra Cephesi’nin eski bir bileşeni. Kuzey Güneşi Kutaları’nın içinde Kürtler ve Türkmenler birlikte savaşıyor. Kürt Cephesi (Cebhet-ul Ekrad) Suriye ordusunda görevli iken iç savaş çıkınca saf değiştiren Arap ve Kürt askerlerden oluşuyor. YPG’nin en önemli müttefiklerinden biri Sutoro; Süryani Birlik Partisi’nin silahlı kolu. Bir diğeri Süryani Askeri Konseyi (Mavtbo Fulhoyo Suryoyo).

Bütün bu gruplar bugün Kobane’de IŞİD kuşatmasına direniyor. Cehalet tımarhanesinde sakince sayıklamak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s